Новини

Обласний конкурс програм (проектів)
кращих вуличних акцій з популяризації читання
серед читачів юнацького віку "Від ідеї – до втілення" (2015)

З метою розширення бібліотечного простору в умовах нових інформаційних потреб молодих користувачів, популяризації читання та поширення кращого бібліотечного досвіду Комунальним закладом "Обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка" Черкаської обласної ради у квітні – вересні 2015 року проведено обласний конкурс програм (проектів) кращих вуличних акцій з популяризації читання серед читачів юнацького віку "Від ідеї – до втілення". В Конкурсі взяли участь 19 ЦБС області. За підсумками проведення обласного конкурсу програм (проектів) кращих вуличних акцій з популяризації читання серед читачів юнацького віку "Від ідеї – до втілення" наша бібліотека посіла 



Бібліовояж черкащанки по Закарпаттю.
Протягом 22-26 червня 2015 року відбувся навчально-професійний візит до 
бібліотек Закарпатської області «Ознайомлення з досвідом реалізації проектів в 
бібліотеках Закарпаття». Учасниками візиту стали 20 бібліотечних фахівців з
різних областей України, які стали переможцями конкурсу програми 
Бібліоміст» для публічних бібліотек «Програма навчальних поїздок: вивчення 
досвіду провідних бібліотек України». 
Черкащину представляли Любов Приємська - директор Катеринопільської
 ЦРБ, Лариса Тищенко  - завідуюча Костянтинівською сільською бібліотекою
Смілянської ЦБС, та я, Вікторія Соколенко - головний бібліотекар 
відділу обслуговування читачів Черкаської центральної міської бібліотеки 
ім. Лесі Українки.
Програма була надзвичайно цікавою та насиченою. Візит розпочався з 
пішохідної екскурсії по мальовничому Ужгороду з відвіданням бібліотек міста та
 переглядом презентації «Робота з неформальними молодіжними об’єднаннями» 
в Ужгородській центральній міській бібліотеці. 

Закарпатська ОУНБ ім. Ф.Потушняка представила діяльність інформаційно- ресурсного центру «Вікно в Америку» та поділилась успішним досвідом
 реалізації проектів «Сучасна бібліотека: змінюємо формат, створюємо новий образ» та «Перша українська дейзі-бібліотека».
Під час відвідання бібліотек Виноградівського, Тячівського, 
Перечинського та Берегівського районів ми ознайомились із особливостями роботи книгозбірень: оформленням, рекламною діяльністю, роботою 
клубів за інтересами та любительських об’єднань,  джерелами
 поповнення бібліотечних фондів, інноваційними послугами бібліотек. 
Дізнались про ефективну співпрацю з громадськими фондами та 
організаціями, рядом проектів, які  реалізовувались бібліотеками завдяки  їх перемозі у  різноманітних міжнародних  і українських проектах і  грантах. А саме: «Майбутнє варто планувати», «Громадські  інформаційні центри», «Марої», «Бібліотека-громада: відкритий простір для діалогу». В останній день поїздки
 ми відвідали старовинне місто Мукачево, де директор  міської ЦБС 
Стадник О.А. провела  екскурсію по бібліотеці та представила  роботу
 Інтернет-центру для користувачів з обмеженими можливостями.
В багатьох бібліотеках Закарпаття приємно вразили гарні ремонти, сучасні меблі, стелажі, кафедри, креативне оформлення виставок та велика кількість нової літератури. Хочеться  вірити, що найближчим часом такі зміни відбудуться в усіх бібліотеках України.  На завершення відбулось підбиття підсумків навчальної   поїздки та планування  подальших кроків, де ми поділились проектною діяльністю своєї бібліотеки та презентували роботу бібліотеки в цілому.
 5 днів поїздки пройшли в активному спілкуванні, обміні досвідом, пізнаванні нового та професійному зростанні.  Хочеться висловити слова подяки програмі «Бібліоміст», команді  бібліотекарів Закарпаття за гостинність, щирість, теплий 
прийом, знайомство з цікавими місцями краю, увагу до кожного та позитивні 
емоції, якими був наповнений кожен день перебування на Закарпатті. 
До рідних домівок на згадку учасники повезли подаровану літературу, методичні матеріали, сувеніри, а також багато ідей та проектів, реалізація яких буде 
корисною для громад України. 

ЛІТЕРАТУРНЕ КАВУВАННЯ
31 березня о 14.00 в рамках тижня дитячої та юнацької книги в Центральній міській бібліотеці ім. Лесі Українки працівники відділу обслуговування Соколенко Вікторія та Гаврилюк Лариса провели літературне кавування «Письменники рідного краю» за участю голови обласної організації НСПУ Ткаченка В.Т., члена Національної спілки письменників України Ірини Швед, талановитих студентів та школярів міста.
У невимушеній атмосфері за філіжанкою запашної кави гості спілкувались про 
новинки сучасної літератури, поділились враженнями про події літературного та культурного життя Черкащини, читали улюблені вірші та власні твори. 
 Учасники кавування були ознайомлені з віртуальними виставками «Золоті письменники України» та «Твори-ювіляри 2015 року», створені головним бібліотекарем ЦМБ  імені Лесі Українки Вікторією Соколенко.
 Студенти Черкаського музичного училища імені С.С. Гулака-Артемовського виконали чудові композиції під акомпанемент бандури та гітари.
 Завершуючи кавування, гості створили ромашку-рекомендацію «Радимо почитати» для читачів бібліотеки, аби всі бажаючі могли ознайомитись з кращими творами сучасної та класичної літератури.
 Взагалі, ця зустріч видалася напрочуд поетичною, теплою і щирою. Учасники заходу ще довго не розходились, обмінюючись враженнями та сподіваючись на подальші зустрічі.
                                         



Тренінг «Поштова скринька Gmail від Google. Етикет електронної пошти»

19 лютого 2015 року працівники центральної міської бібліотеки ім. Лесі Українки, фіналісти проекту «Сучасний бібліотекар-2» Науменко Світлана та Соколенко Вікторія провели тренінг «Поштова скринька Gmail від Google. Етикет електронної пошти» для колег з бібліотек-філій Черкаської міської ЦБС.
Під час інтерактивного навчання учасники тренінгу створили власні поштові скриньки, навчились відкривати та відправляти листи, додавати та добувати вкладення, стискати файли за допомогою програм - архіваторів. Крім того, дізнались яких правил ввічливості слід дотримуватись під час ділового листування.
Під час тренінгу було використано презентацію, створену в програмі Prezi, а також роздані учасникам тренінгу спеціально розроблену методичку «Як працювати з поштовою скринькою Gmail від Google».
Протягом 2015 року заплановано ще ряд тренінгів для працівників бібліотек-філій Черкаської міської ЦБС.


  Цього року Український сектор Вікіпедії святкує одинадцяту річницю свого  створення. Саме цього дня, 30 січня 2004 року, до Вікіпедії була внесена перша     україномовна стаття під назвою «Атом». 
Сьогодні Українська Вікіпедія – найбільша україномовна енциклопедія всіх часів. Український мовний розділ Вікіпедії зараз має майже 550 тис. статей і близько 90 млн. переглядів на місяць. Щодоби в Українській Вікіпедії користувачі роблять понад 3 тисячі редагувань. Всеукраїнський вікіфлешмоб до 11-ї річниці Української Вікіпедії пройде з 30 січня по 1 лютого 2015 року. Святкування відбудуться у найбільших містах України.
Черкаси не будуть осторонь святкувань. У нашому місті на базі Черкаської центральної міської бібліотеки імені Лесі Українки 30 та січня 2015 року відбувся флешмоб до 11-ї річниці Української Вікіпедії.
Організатором флешмобу є Черкаський міський методичний кабінет установ освіти Черкаської міської ради. Проводить флешмоб методист Крижанівський Володимир Валерійович, який є одним із адміністраторів Української Вікіпедії.

Захід містив такі частини:

- Лекція про історію створення та основні принципи роботи «Вікіпедії»;

- Майстер-клас зі створення статей у «Вікіпедії»;

- Власноручне створення статей у «Вікіпедії».

В ході заходу бажаючі мали можливість поспілкуватися з адміністратором Української Вікіпедії Крижанівським Володимиром Валерійовичем, поставити запитання щодо Вікіпедії та написати разом статті.

В перший день вікіфлешмобу до читального залу Черкаської ЦМБ ім. Лесі Українки прийшли бажаючі навчитися досконало писати власні і редагувати науково-популярні статті до Українського сектору Вікіпедії. Серед зацікавлених було багато старшокласників ЗОШ№6. Взагалі, працівники Черкаської ЦМБ ім. Лесі Українки, на базі якої проходив всеукраїнський вікіфлешмоб вважають, що інформація, отримана учнівською молоддю на заході , може стати в нагоді студентам, школярам, учням Черкаського відділення Малої Академії Наук та всім бажаючим поділитися своїми ґрунтовними знаннями, які базуються на наукових фактах і джерелах.


 

Відтепер подарувати книгу та взяти почитати літературу додому, не записуючись до бібліотеки, може кожен охочий. Центральна міська бібліотека приєднується до всесвітнього руху Bookcrossing. Буккроссинг — це процес визволення книг. Людина, прочитавши книгу, залишає («звільняє») її у громадському місці (парк, кафе, потяг, станція метро), для того, щоб інша, випадкова, людина могла цю книгу знайти та прочитати; та у свою чергу повинна повторити процес. Отже звертайтеся до бібліотеки, читайте книги і приєднуйтесь до всесвітнього руху!

Моя участь в проекті «Сучасний бібліотекар-2»
На початку 2014 року програма «Бібліоміст» оголосила   Всеукраїнський конкурс «Сучасний бібліотекар-2». У ньому взяли участь 16 областей України, було відібрано 213 бібліотекарів. Від Черкаської області участь прийняли 12 бібліотекарів. Критерії відбору були дуже високими. Інтенсивна робота учасників, відвідування ними тренінгів, активність учасників та виконання ними домашніх завдань оцінювались протягом кількох етапів. І ось серед 30 найкращих бібліотекарів, які вийшли у фінал, троє представили Черкаську міську ЦБС: завідуюча відділом обслуговування Центральної міської бібліотеки імені Лесі Українки Науменко Світлана, головний бібліотекар відділу обслуговування Центральної міської бібліотеки імені Лесі Українки Соколенко Вікторія та бібліотекар І категорії бібліотеки-філії №5 Пузенко Ольга.


Фінал проекту проходив в парк-готелі «Краків» неподалік Києва. Всі 11 днів навчання нас супроводжували досвідчені, активні, натхненні, найкращі  тренери - Олександр Шлеєнков і Любов Квасюк, які вкладали в нас не тільки знання, а  й душу.
Програма була дуже насиченою. Заняття тривали з 9 до 18 години, з 20 до 23 ми збирались для підготовки до Ярмарку бібліотечних інновацій, виконання випускних відео, перегляду фільмів, а також надзвичайно емоційних, теплих посиденьок з свічками, гітарою, піснями.
 З одного боку навчання було насиченим і складним, а з іншого – надзвичайно цікавим, пізнавальним і корисним, так що втома відходила на другий план.
Під час навчання ми  поглиблювали вже отримані знання, а також освоювали нові. Це обробка музики, складання конфігурації комп’ютера, операційні системи, віртуальні машини, візуалізація даних та робота з інфографікою, векторна графіка, бібліотечний дизайн. Не оминули ми і улюблені теми - CSS та HTML.
Нас вчили як організувати вебінари в  Lync, використовувати мобільні технології в бібліотеці, створювати макет футболки, власні візитки у програмі Scribus, знайомили з можливостями використання інтерактивних дошок.
Ми обговорювали роботу з громадою, особливості проектної діяльності, розраховували економічну ефективність бібліотеки, а ще вчились бути успішними тренерами.
Відвідали Smart cafe Bibliotech в Києві, де зустрілися з представниками молодіжної секції Української бібліотечної асоціації, які розповіли та показали можливості розвитку молодих бібліотекарів у складі команди Молодіжної секції Української бібліотечної асоціації.
По завершенню навчання відбувся випускний вечір, під час якого пройшла церемонія вручення дипломів на червоній доріжці та перегляд фінальних відео, створених учасниками протягом 11 днів навчання.
(Відео черкаської команди можна переглянути за посиланням
https://www.youtube.com/watch?v=bRv6fB0CvkQ)
Попереду нас всіх чекав фінал нашого навчання -«ІТ - експрес» на Національному  ярмарку бібліотечних інновацій, де випускники «Сучасного бібліотекаря-2» провели майстер-класи для бібліотекарів зі всієї України, на якому розказали і показали те, чому ми навчилися під час проекту. До того ж Ярмарок став місцем зустрічі молодих бібліотекарів - учасників літньої школи-2013, членів МС УБА та тренерів школи.     

На згадку про конкурс залишились пам’ятні футболки з логотипом проекту «Сучасний бібліотекар-2», флешнакопичувач та термочашка.
Участь у проекті – це нові знання та безцінний досвід, які ми отримали від професійних тренерів та організаторів проекту, за  що їм щиро вдячні!
Проект закінчився, та залишив по собі незабутні емоції, яскраві спогади та 30 нових друзів з різних куточків України.
У світі є лише 10% людей, які несуть зміни! Тож, я вірю, що фіналістки «Сучасного бібліотекаря-2» є тими 10-ма відсотками, які зможуть внести зміни в українські бібліотеки, зробити їх сучасними інформаційними центрами, створити найсприятливіші умови для кожного відвідувача бібліотеки. А найголовніше те, що вони готові поділитися своїми знаннями з колегами, користувачами та партнерами бібліотек.

Головний бібліотекар відділу обслуговування 
 Черкаської центральної міської бібліотеки імені Лесі Українки, 
член МС УБА Соколенко Вікторія

Ви хочете спілкуватись англійською? Приходьте до нашої бібліотеки! Тут ви зможете абсолютно безкоштовно розпочати вивчення англійської мови "Англійська 123 в бібліотеці - інтерактивний курс для дорослих".




У світі – тисячі професій. Як зорієнтуватись в такій їх кількості? Як вибрати серед них ту, з якої розпочнеться трудовий шлях і доросле життя? Це хвилює кожного старшокласника. Тому у ЦМБ імені Лесі Українки постійно проводяться різноманітні заходи профорієнтаційного спрямування. 
Так, був проведений профорієнтаційний інформаторіум «Дайте дітям добру освіту, і вони досягнуть всього» для учнів 10-го класу ЗОШ №6. Мета заходу: допомогти учням зорієнтуватися у тих професіях, які будуть затребувані в суспільстві у найближчі десять років (за дослідженнями журналу «Фокус»), ознайомити з інтернет-ресурсами, які висвітлюють дане питання, розповісти про критерії вибору тої чи іншої професії. Учні були ознайомлені з ілюстрованою викладкою «Навчатися: Де? Чому? Як?», презентацією «Орієнтир у світ професій» та буклетами на профорієнтаційну тематику: «Навчальні заклади міста Черкаси» та «Профорієнтація – зроби свідомий вибір». У проведенні заходу взяв участь керівник Черкаського обласного молодіжного центру праці Слинько Сергій, який провів з десятикласниками цікавий профорієнтаційний тренінг.

Вибір професії – складний і відповідальний крок в житті людини. Він має бути свідомим і самостійним. «Якщо ви вдало виберете працю й вкладете в неї свою душу, то щастя саме вас знайде», - писав К.Ушинський. Ми сподіваємось, що наш захід наблизив старшокласників ще на один крок до своєї мети.
https://www.youtube.com/watch?v=YvxWGelrEnk
Профорієнтаційниї інформаторіум
"Дайте дітям добру освіту, і вони досягнуть всього"



Черкаська ЦМБ ім .Лесі Українки у рамках відзначення 70-ї річниці визволення України від фашистських загарбників провела збір документів та фотоматеріалів про тих, хто пройшов скрізь полум’я війни, хто наближав Велику Перемогу.
З 10 січня по 20 квітня 2014 р. у Центральній міській бібліотеці імені Лесі Українки (вул. Хрещатик, 200) працівники бібліотеки приймали фотографії у жителів міста Черкаси.
Як результат цієї роботи до 69-ї річниці Перемоги над фашистськими загарбниками з фотоматеріалів створена інстальована виставка-портрет "Згадаємо всіх поіменно, хто рідний наш край боронив" та презентація «Згадаймо роки, опалені війною…», на згадку про тих, хто ризикував своїм життям заради майбутнього. 

Працівники ЦМБ ім. Лесі Українки дякують Вам, ветерани Великої Вітчизняної війни, за стійкість і мужність. Пройшовши крізь спалахи вогняних років, Ви зуміли зберегти чистоту душі та помислів. Низький уклін Вам за подвиги в роки війни, пам’ять про Вас назавжди залишиться в серцях багатьох поколінь.
Виставка-портрет "Згадаємо всіх поіменно, хто рідний наш край боронив"




23 квітня - Всесвітній день книги та авторського права. 
Своїм святом День книги по праву вважають автори, видавці, бібліотекарі, вчителі, студенти, й усі хто причетний до книжкової справи.

З 22 по 25 квітня в Центральній міській бібліотеці ім. Лесі Українки проходив тиждень молодіжної книги, приурочений до Всесвітнього дня книги та авторського права. Пропонуємо Вашій увазі відеоролик «Книги ювіляри 2014 року для юнацтва». Бажаємо вам нових цікавих зустрічей з книгою і запрошуємо відвідати нашу бібліотеку.



Цікаві таємниці книжкової скарбниці.
Історія виникнення книги бере свій початок з тих часів, коли створивши писемність, людство починає шукати способи матеріалізувати свої думки, передати наступним поколінням накопичені століттями знання та досвід.

До винайдення Йоганом Гутенбергом (1400-1468) книгодрукування, книжки були рукописні, наприклад книга-сувій із текстом “Іліади” Гомера довжиною близько… 150 метрів.
У бібліотеці індійського міста Адьяр зберігаються сотні книжок, що писалися на аркушах, виготовлених з пальмового листя. Сторінки таких книжок прикрашали золотом, дорогоцінним камінням.
Серед старовинних монгольських і тібетських книг є справжні манускрипти, тексти яких писалися сумішшю золота, срібла, коралів, перлів, бірюзи, глазурі, перламутру, сталі та міді. Є тут також книжки з текстами, вишитими по шовку та сап’яну різнокольоровими нитками… без жодного вузлика.
Ще одна унікальна книжка, сторінки якої зроблені із срібла, а букви “написані” золотом. На виготовлення такого ювелірного шедевру було витрачено більш ніж 50 кілограмів золота та близько 600 кілограмів срібла.
В наші часи з’явилася “металева книга”. Виготовив її коваль Костов з болгарського міста Враца. Книга, 22 сторінки якої зроблені із… заліза, важить близько 4 кілограмів, хоча розміри її звичні – 18 на 22 сантиметри.
Серед книжок зустрічаються справжні велетні. Так, одним з найтовщих романів, напевно, слід вважати “Кларису” – роман англійського письменника Семюела Річардсона. Він містить 984 870 слів, майже на 200 тисяч слів більше, ніж у Біблії. Роман побачив світ у середині XVIII століття.
Але пальма першості у створенні подібного роману належить японському письменникові XIX століття. Автор працював над ним 40 років. Роман складається із 100 томів по тисячі сторінок у кожному, вага одного примірника 60 кілограмів. У романі налічується майже 32 мільйони слів.
Не менш цікаве і “Диявольське Євангеліє”, яке зберігається у королівській бібліотеці в Стокгольмі. Його обкладинка зроблена з дубових дощок товщиною 4 сантиметри, а прикрашають книгу масивні защіпки з кованого заліза. На виготовлення пергаментних сторінок пішло понад 100 козячих шкір.
З виданням “Історії Південної півкулі”, що було видруковано у США, можливо знайомитися лише за допомогою… спеціального двигуна, адже важить вона 225 кілограмів, в розгорнутому вигляді її ширина дорівнює 2 метри 70 сантиметрів, а висота – 2 метри.
А ось мода на так звані мініатюрні книжки виникла наприкінці XVIII століття, завдяки примхам Марії-Антуанетти, яка забажала носити улюблені книжки… в рукавичці. Однак ще задовго до цього робилися спроби виготовлення таких оригінальних видань. Прародителькою їх можна вважати старовинну рукописну мініатюрну книгу, яка зберігається в Єреванському книгосховищі Матенадаран. ЇЇ вага лише – 19 грамів.
Найменша книжка видана у 1896 році в італійському місті Падуя, її розмір 16 мм х 11 мм, що дорівнює приблизно розміру нігтя на великому пальці руки. У цій книзі надрукований лист Галілео Галілея.
Одна з найбільших бібліотек світу – Національна бібліотека конгресу США. Заснована вона у 1800 році. Її книжковий фонд налічує 40 мільйонів примірників.
Найбільша бібліотека в Україні – Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського. Заснована вона у 1714 році.
Найперший у світі буквар з’явився в Англії у 1491 році. Написаний він був латинською мовою.
На стінах храму у Фівах висічений древній літопис. Стіни храму є своєрідною книгою, найбільшою у світі за своїми розмірами, оскільки кам’яні “сторінки” її сягають сорока метрів завширшки.
Вони стали невід’ємною частиною нашого життя. Вони можуть скільки завгодно змінювати свою форму, але завжди залишатимуться джерелом знань. Сьогодні Енциклопедія Корисного розповість вам дещо незвичне про такі, здавалося б, звичнікниги.
Загальна кількість всіх художніх, наукових та публіцистичних творів у світі становить приблизно 130 млн. Найдавнішою ж книгою на світі визнаний папірус Прісса, який був створений в 3350 році до нашої ери. Цікаво, що автор жаліється на небажання молоді здобувати знання. Як бачимо, молодь абсолютно не змінилася з прадавніх часів.
А як щодо найціннішої книги на світі? Найдорожча книга – Лестерський кодекс авторства самого Леонардо да Вінчі! Лестерський кодекс – це трактат, що присвячений «воді, землі та небесним тілам». Наразі власником кодексу є Білл Гейтс. Свого часу він придбав книгу за … 24 млн доларів!
У 2007 році британська компанія Teletext склала список найнудніших книг світу. До списку увійшли наступні літературні витвори: «Війна та мир» Льва Толстого, «Злочин і кара», «Сатанинські вірші» Салмана Рушді, «Алхімік» Коельо та… «Гаррі Поттер і Кубок Вогню».
  Один з найбільших гонорарів за книгу був виплачений римським імператором Марком Аврелієм. Поет Оппіан за кожен рядок двох своїх поем про риболовлю та полювання отримав по золотій монеті. Загальна кількість рядків у цих поемах становила двадцять тисяч.
  Найбільша книга у світі була представлена на Міжнародній книжковій виставці в Гавані. Збірник висловлювань відомих людей має 380 сантиметрів в довжину і 350 сантиметрів у висоту.
Що стосується найбільш популярних книг в світі, то пальма першості,безперечно, належить Біблії. Її загальний тираж – шість мільярдів примірників. На другому місці – цитатник Мао Цзедуна, а третє місце дісталося «Володарю перснів».

Немає коментарів:

Дописати коментар